שרותי בחינות במעבדות המחשבים

 

אגף טכנולוגיות מידע מאפשר עריכת בחינות במעבדות מחשבים במספר מתכונות.

 

איך פונים לבקשת קיום בחינה במעבדה?

כל מרצה המעוניין/נת לקיים בחינה/בוחן במעבדת מחשבים מתבקש/ת למלא טופס הזמנת בחינה ולהעבירו לאגף טכנולוגיות מידע, לפחות שבועיים לפני מועד הבחינה, בדוא"ל: help@sapir.ac.il . חשוב לציין בטופס מה הם היישומים הצפויים להיות בשימוש, אומדן גודל/ פורמט קובץ התשובות (קובץ טקסט, תמונה, סרט וידאו וכד') ודרישות טכניות מיוחדות.

אפיונים ייחודים לבחינות:

 1. המחשבים מחוברים לרשת תקשורת (כולל אינטרנט).
 2. המחשבים מחוברים לרשת תקשורת אך ללא אינטרנט (חסימת גישה לגלישה באינטרנט).
 3. מבחן מקוון באתר קושיה – המחשבים מחוברים לרשת תקשורת אך ללא אינטרנט, מלבד גישה לקישור המבחן באתר קושיה.
 4. ניתוק רשת (EXAMTA) – המחשבים אינם מחוברים לרשת ולאינטרנט. בתצורה זו אין לסטודנטים אפשרות ליצור קשר ביניהם או להתחבר לרשת הקמפוס ולאינטרנט.  זמין לבחינות ביישומי אופיס בלבד.
 5. בחינות אנגלית – שימוש בתוכנת TextAloud הקראה.
 6. בחינות במערכת הלי-מוד.

 

 1. מבחן עם רשת חיצונית:

על הסטודנטים להיכנס (login) למחשבים במעבדה עם שם המשתמש והסיסמא האישיים. עליהם לוודא, שבוע לפני הבחינה, שהם מצליחים להיכנס עם שם המשתמש והסיסמא האישיים שלהם, על מנת שיהיה מספיק זמן לאפס סיסמא אם נדרש.

בזמן הבחינה, הרשת פועלת כרגיל וקיימת גישה לאינטרנט.

שמירת הקבצים מתבצעת בתיקייה ייעודית, שעל המרצה ליצור ב- P:/dlearn/_answers. זאת התיקייה המשמשת להגשת קבצי הבחינה על ידי הסטודנטים.

בתיקיה זו מדיניות הרשאות המאפשרת לכל סטודנט ליצור קובץ, אך לא לעיין בו.  אין לסטודנט הרשאות ליצור תיקייה. במידה והסטודנט מגיש מספר קבצים, עליו לכווץ אותם  ב- ZIP לפני העתקה לתיקייה הייעודית שיצא המרצה ב-  P:\Dlearn\_answers.

על המרצה לפתוח מבעוד מועד, תיקייה לבחינה ב P:\Dlearn ולשים שם כל חומר שהסטודנטים יצטרכו לבחינה. תיקייה זו היא ציבורית. אם חומר הבחינה צריך להיות חסוי לפני הבחינה, על המרצה להעתיק אותו סמוך לתחילתה.

הסטודנטים שומרים את קובץ התשובות בתחילת הבחינה בכונן F או בכונן D ועובדים עליו במהלך הבחינה.  עליהם לשמור אותו בשם מספר הנבחן שהם מקבלים ממדור בחינות (אישי וייחודי לכל סטודנט).  בסיום הבחינה, כאשר הם מעוניינים להגיש, עליהם להעתיק את קובץ התשובות לתיקייה שיצר המרצה ב- P:\Dlearn\_answers.

לאחר ההעתקה, הסטודנטים יכולים לבדוק שהחומר עבר, רק ע"י השוואת גודל הקובץ בין מה שהגישו לתיקייה הייעודית ב- P:\Dlearn\_answers לבין הקובץ שעליו עבדו בכונן  F או D.  הם לא יכולים לעשות שום דבר אחר (לא לקרוא, לא לשנות, לא לפתוח, לא למחוק). במקרה וסטודנט טעה או משהו לא עבד כמו שצריך, הסטודנט צריך לתקן ואז לשנות את שם הקובץ  לפני הגשה (מספר נבחן בתוספת אות "B" או "ב", למשל) ולהגיש את הקובץ בשם החדש. הוא לא יכול להגיש קובץ עם אותו שם.  בנוסף, הסטודנט לא יכול להגיש תיקייה עם מספר קבצים.  במידה והסטודנט מגיש מספר קבצים, עליו לכווץ אותם  ב- ZIP לפני העתקה לתיקייה הייעודית ב-  P:\Dlearn\_answers.

האחריות להדריך את הסטודנטים בכל האמור לעיל, לפני הבחינה, היא של המרצים.  מומלץ לתרגל תהליך של בחינה, באחד השיעורים בזמן הסמסטר.  אגף טכנולוגיות מידע ישמח לסייע בהדרכה למרצים לפני הבחינה ובתאום מראש, על מנת שהכול יהיה ברור וללא תקלות.

 1. מבחן עם רשת חיצונית אך ללא גישה לאינטרנט:

תהליך העבודה זהה לתהליך המתואר בבחינה עם רשת חיצונית בהבדל אחד והוא שאין גישה לגלישה באינטרנט.  היציאה לאינטרנט חסומה במעבדה, אך יש גישה לכונני רשת.

 1. מבחן מקוון במערכת קושייה:

קושייה הינה מערכת פדגוגית חדשנית לפיתוח, ניהול ושיתוף פריטי ידע רב תחומי בקרב קהילות לומדות. המערכת מכילה מאגר שאלות ותשובות המיועדות ללמידה עצמית וביצוע מבחנים מקוונים.

המערכת פותחה החל משנת 2001 על ידי המרכז לחקר חברת המידע באוניברסיטת חיפה. המערכת משמשת אלפי סטודנטים ומרצים ומכילה אלפי פריטי ידע מעודכנים.

השימוש במערכת אינו דורש התקנה. הגישה למערכת אפשרית מכל מחשב בבית או בקמפוס בעזרת חיבור לאינטרנט דרך האתר של ספריית אוניברסיטת חיפה:http://qsia.haifa.ac.il

לדעת עוד

 1. מבחני ניתוק רשת EXAMTA:

 

 

 1. 5. בחינות אנגלית – שימוש בתוכנת הקראה.

 

בחינות אנגלית לסטודנטים הזכאים לשימוש בתוכנה להקראת הטקסט.

 

 1. בחינות במערכת הלי-מוד.

ניתן לקיים בחינות באמצעות שימוש ברכיב "בוחן" (quiz) בלי-מוד. לקבלת הנחיות והדרכה מומלץ לפתוח קריאת שירות.

7. שימוש בתוכנת הקראה בעברית Almareader